Ściółkowanie

Ściółkowanie gleby do jedna z ważniejszych czynności jakie należy wykonać zakładając ogród. Nieosłonięta ziemia wygląda przede wszystkim nieestetycznie.

Ściółkowanie ma wiele zalet, przede wszystkim ułatwia pielęgnację – w znaczący sposób ogranicza rozwój chwastów.

Ponadto ogranicza parowanie, co jest szczególnie istotne na lekkich, piaszczystych glebach. Warstwa ściółki znacząco spowalnia proces wypłukiwania i erozji gleby. Korzystnie wpływa także na temperaturę gleby – w zimie stanowi warstwę izolacyjną od zimna, w lecie zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się podłoża.

Ściółkować można wieloma materiałami. Bardzo popularna jest kora sosnowa, występująca we frakcjach o różnej grubości. Jednak jako, że jest to materiał pochodzący od roślin iglastych wpływa na odczyn gleby – intensywnie i długotrwale stosowana zakwasza glebę. Podobnie jest w przypadku ściółkowania igliwiem oraz szyszkami – w tym wypadku proces zakwaszania zachodzi szybciej. Kora ogrodnicza jest poddawana procesom mającym na celu wypłukanie związków zakwaszających podłoże.

Pochodną kory są zrębki ogrodnicze. Są to kawałki drewna poddane koloryzacji – stąd gama kolorystyczna od żółci, przez czerwień i pomarańcz, aż po ciemny brąz. Wyglądają efektownie, jednak pod wpływem czynników atmosferycznych zabarwienie z czasem ulega wypłowieniu. Należy też pamiętać, aby nie stosować ich w połączeniu z jasnymi nawierzchniami. Na granicy styku mogą powstawać nieestetyczne kolorowe nacieki.

Czasem do ściółkowania używa się słomy. Jednak w tym wypadku istnieje spore ryzyko sprowadzenia do ogrodu gryzoni. W ciepłej słomie szukają schronienia przed zimowym chłodem, a przy okazji podgryzają korzenie i korę drzew i krzewów.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie grysów i żwirów. Szeroka gama kolorystyczna kruszyw dostępnych na rynku, daje ogromny wybór i pewność, że materiał nie ulegnie odbarwieniu, jak w przypadku zrębków ogrodniczych oraz nie będzie ingerować w pH gleby. Jednym rodzajem materiału można stworzyć niebanalną kompozycję o różnej barwie.

Zanim przystąpimy do ściółkowania teren należy pozbawić chwastów, spulchnić ziemię i zastosować matę ogrodniczą, aby lepiej zapobiegać rozwojowi chwastów, które zostały pominięte w trakcie oczyszczania.