Gabiony

Gabiony są to kosze zbudowane z siatki stalowej wypełnionej kamieniami. Są szczególnie polecane jako konstrukcje zapobiegające osuwaniu się terenu.

Jako takie funkcjonowały przez długi czas w budownictwie wielkoskalowym.

Stopniowo zyskiwały coraz więcej zwolenników, aby z czasem przejść do ogrodów prywatnych, gdzie coraz częściej docenia się ich zastosowanie praktyczne i efekty estetyczne.

Stosowanie konstrukcji gabionowych na pewno urozmaici każde założenie ogrodowe, podniesie walory estetyczne kompozycji. Nadają się do stosowania zarówno w ogrodach bardzo nowoczesnych jak i o tradycyjnym charakterze. Dużą zaletą gabionów jest ich ogromna trwałość, odporność na warunki atmosferyczne. Dodatkowo zapewniają wytłumienie hałasu co jest szczególnie ważne przy izolacji od drogi.

Zastosowanie gabionów jest bardzo różne. Umacniają skarpy, stanowią elementu konstrukcji jak np. podbudowa altan. Umożliwiają tworzenie elementów małej architektury, takich jak ławki i siedziska, budują ogrodzenia, stanowią bardzo dekoracyjne podpory roślinne.

Konstrukcje gabionowe są bardzo plastyczne. Siatki zgrzewane dają możliwość dowolnego formowania konstrukcji oraz zapewniają jej trwałość. Kształt takiego kosza jest właściwie dowolny – od standardowego sześcianu, prostopadłościanu jak i konstrukcji trapezowych.

Odmianą gabionów są materace gabionowe. Produkowane są z cieńszej siatki przez co są znacznie bardziej elastyczne – same dostosowują się do podłoża. Znajdują zastosowanie przede wszystkim jako zabezpieczenie cieków wodnych, rowów.

Wypełnienie gabionów jest właściwie dowolne: w zależności od zapotrzebowania mogą to być różnego rodzaju mniejsze bądź większe kamienie, przetworzone szklane bryły, a nawet podłoże ogrodnicze, które umożliwi stworzenie ogrodu wertykalnego.

Gabiony to niewątpliwie jedna z ciekawszych form urozmaicania przestrzeni. Stanowią element, który na pewno przyciąga uwagę i wzmacnia walory estetyczne każdego założenia ogrodowego. Są przy tym nie tylko piękne, ale i praktyczne: wytrzymałe oraz elastyczne – producenci zapewniają dowolną modyfikację koszy i wałów gabionowch.