Jak ułożyć kruszywo aby służyło na lata? Co pod kamienie?

Gdy już zdecydowaliśmy się na odpowiednie kamienie dekoracyjne do naszego ogrodu, musimy pamiętać aby przed ich położeniem odchwaścić oraz odpowiednio zabezpieczyć podłoże. Kruszywa ogrodowego nie należy rozsypywać bezpośrednio na glebę, ponieważ w ten sposób może stracić swoje walory ozdobne poprzez wymieszanie się z ziemią.

Pozbawione chwastów podłoże należy najpierw pokryć wytrzymałym oraz łatwo przepuszczalnym materiałem. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, pod kamienie należy rozłożyć agrowłókninę, agrotkaninę lub geowłókninę ogrodową. Właściwie wybrany materiał, o odpowiednim kolorze oraz gramaturze, przede wszystkim zminimalizuje rozwój chwastów, ale także pomoże utrzymać wilgotność gleby, zapewniając jej prawidłową pulchność dzięki swobodnemu przenikaniu i odparowywaniu wody. Należy również pamiętać o tym, że nie każdy rodzaj kamienia nadaje się pod krzewy ozdobne – chemiczne oddziaływanie niektórych kamieni może negatywnie wpłynąć na rośliny. Zatem dokonując wyboru materiału warto skonsultować to ze specjalistą.

Agrowłókninę, agrotkaninę czy geowłókninę ogrodową do podłoża przymocowujemy specjalnymi kołkami, z kolei w miejscu, w którym chcemy posadzić rośliny materiał nacinamy na krzyż.

Kiedy już mamy prawidłowo przygotowane podłoże w wyznaczonych miejscach nasadzamy rośliny i podlewamy. Następnie wokół roślin wysypujemy warstwę kamieni, pamiętając o tym, że kruszywa dekoracyjne mają różną wielkość i granulację. Warstwa kamienia przede wszystkim nie powinna być zbyt gruba, ponieważ może to spowodować przygniecenie korzeni posadzonych roślin.