Ogrody ekologiczne

Prowadzenie własnego ogrodu w zgodzie z naturą daje wiele korzyści, zarówno dla samego właściciela jak i środowiska naturalnego.

Warzywa i owoce prowadzone bez chemicznych środków ochrony roślin oraz z racjonalną polityką nawozową dają plony zdecydowanie wartościowsze pod względem odżywczym, a przede wszystkim – nieszkodliwe dla człowieka.

Ogrodnictwo ekologiczne wykorzystuje siłę natury i jej naturalne mechanizmy obronne w sposób umożliwiający zdrowy i obfity plon. Należy jednak wystrzegać się tezy, że ogród ekologiczny, to ogród pozostawiony bez opieki. Prawda jest zupełnie odmienna – ogrodnictwo ekologiczne wymaga dużo większych nakładów pracy własnej, a niekiedy i finansowych – większość środków ochrony roślin pochodzenia naturalnego jest po prostu droga, choć można ograniczyć ich stosowanie korzystając z naturalnych rozwiązań, lub sporządzając samodzielnie odpowiednie mieszanki.

Ogród w zgodzie z naturą wymaga jeszcze jednej ważnego elementu: wiedzy. Wynika to przede wszystkim ze znajomości roślin oraz ich wymagań. Dobierając gatunki zgodnie z warunkami panującymi w ogrodzie zmniejszamy znacząco nakład dodatkowej pracy i środków. Roślina, która znalazła się w dogodnym dla siebie siedlisku jest mniej podatna na choroby i szkodniki. Przy zachowaniu podstawowym zabiegów pielęgnacyjnych typu cięcie sanitarne (gdy występują zmiany chorobowe), prześwietlające (aby zapewnić właściwe naświetlenie korony), kosmetyczne (usuwanie przekwitłych kwiatostanów) i w razie potrzeby odmładzające – oszczędzamy cenną energię roślin na walkę przeciwko niekorzystnym warunkom środowiska.

Nawożenie roślin odbywa się wyłącznie za sprawą nawożenia organicznego typu obornik, kompost, gnojówki i gnojowice. Dopuszczone jest także stosowanie wapna nawozowego, które jest pochodzenia naturalnego. W przypadku ogrodu warzywnego istotne jest zapewnienie właściwego zmianowania roślin, i tak np. gatunki kapustne można sadzić w tym samym miejscu dopiero po 3 latach przerwy. W przypadku ogrodnictwa ekologicznego szczególnie ważna jest profilaktyka. Należy unikać gatunków i odmian podatnych na choroby. Obumarłe, lub porażone owoce należy systematycznie usuwać. Ważne jest także regularne grabienie liści jesienią – szczególnie w przypadku roślin z symptomami choroby.

Jeżeli zauważymy jakiekolwiek zmiany chorobowe ważna jest szybka reakcja. Nie należy dawać czasu chorobie na dalszy rozwój – trzeba reagować natychmiast. W przypadku ogrodnictwa ekologicznego bezpiecznymi środkami ochrony roślin są preparaty miedzianowe, a także oparte na naturalnych wyciągach roślinnych: czosnku, grejpfrucie. Możemy też spróbować wykonać gnojówki zdrowotne ze skrzypu – działa na choroby grzybowe i mszyce, paproci (odstrasza ślimaki, likwiduje mszyce) oraz pokrzywy – niszczy mszyce, przędziorki, miseczniki. Należy jednak wziąć pod uwagę, że gnojówki mają uciążliwy zapach, który nie każdy jest w stanie znieść.

Jedną z najlepszych, naturalnych metod walki ze szkodnikami jest dbanie o bioróżnorodność w ogrodzie. Stosowanie gatunków typu głóg, ognik, jarzębina zwabia nam do ogrodu wiele ptaków. Podobnie zresztą działa stosowanie budek lęgowych, czy stosowanie żywopłotów – w takich miejscach mogą się swobodnie ukryć. Pozostawianie nawet skromnej sterty gałęzi daje schronienie dla bardzo pożytecznych jeży. Są one niezwykle cenne w walce ze ślimakami.