Ogrody żwirowe

Główną ozdobą każdego ogrodu są i zawsze będą rośliny. Jednak istnieją takie rodzaje ogrodów, w których roślinność odgrywa ważną rolę, ale nie jest dominującym elementem.

W przypadku ogrodów żwirowych ważniejszym punktem jest ściółka, a właściwie to, z czego i jak została wykonana.

Ogrody żwirowe obecnie zyskują coraz większą rzeszę zwolenników. Zawdzięczają to popularyzacji tzw. skalniaków, z rozwojem których wykształcił się trend ogrodów żwirowych. Jednak ich historia jest zdecydowanie starsza i odleglejsza – sięga XIV w. Japonii i ogrodów typu karesansui, gdzie piasek żwir i kamienie budowały krajobraz. Sztandarowym przykładem jest tutaj ogród przy świątyni Ryõan-ji. Zaledwie na kilku metrach kwadratowych powstała kompozycja, która do dnia dzisiejszego zachwyca i skłania do medytacji, a składa się zaledwie z 15 głazów, warstwy żwiru i zapożyczonego krajobrazu spoza granic założenia.

Sporą zaletą ogrodów żwirowych jest fakt, że pasują właściwie to każdego stylu. Doskonale sprawdzają się zarówno przy nowoczesnym budownictwie, jak i przy tradycyjnym, wiejskim domu. W przypadku kory nie ma aż takiej uniwersalności. Ogrody żwirowe wpływają także na optykę założenia – duże jednobarwne plamy sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa. Stanowią także doskonałe tło dla posadzonych roślin.

Stworzenie ogrodu żwirowego wymaga jednak, doskonałego przemyślenia kompozycji – ewentualne poprawki w trakcie realizacji są trudne. Początkowy etap zakładania ogrodu przebiega tak samo jak w przypadku tradycyjnych rabat – należy spulchnić glebę, dokładnie oczyścić i odchwaścić teren. W razie potrzeby wzbogacić podłoże ziemią lepszej jakości – dostosowaną do wymagań roślin. Na tak przygotowaną glebę rozciągamy tkaninę, która dodatkowo zapobiegnie przebiciu niechcianych chwastów. W miejscach, gdzie mają być dokonane nasadzenia wykonujemy cięcia na krzyż i sadzimy poszczególne rośliny. Jeżeli zdecydowaliśmy się na wykonanie systemu nawadniania, to linię kroplującą należy umieścić pomiędzy podłożem, a tkaniną. Jest to korzystniejsze rozwiązanie niż system zraszaczy. Woda bardzo często zawiera związki żelaza, które wytrącają się na powierzchni żwiru w postaci rudawego osadu.

Ogrody żwirowe nie bez przyczyny zyskują coraz większą popularność. Są wyjątkowo proste w utrzymaniu. Ściółkowanie grysem uniemożliwia przebicie się niepożądanych chwastów, a jednocześnie nie blokuje przepływu wody i powietrza (pamiętajmy, że korzenie roślin także oddychają!). Działa nawet korzystnie na stosunki wodne – pomaga zatrzymać wodę w glebie poprzez zmniejszenie parowania gleby. Wymagają przegrabienia kilka razy w sezonie – tak aby usunąć ewentualne samosiejki oraz zebrać nagromadzony martwy materiał roślinny (jak chociażby jesienne liście).